Laureaci

2016

.

ROCK, PUNK ROCK | Patryk Młodzianowski (zespół NIMFO) „Nimfo” to 5 żywiołowych i wyrazistych osób z Poznania, które zgadzają się tylko w jednym – w tworzeniu wspólnej muzyki. Powstali w roku 2013 i od tego czasu komponują własny, energiczny repertuar łączący nurty popowe i rockowe – zaskakują brzmieniem oraz charakterem. Śpiewają po polsku. Od 2013 roku zagrali ponad 40 koncertów, dzięki czemu wiedzą, że granie na żywo to ich pasja, dla której są w stanie poświęcić wszystko. Duże festiwale plenerowe, kluby koncertowe czy miejskie puby – wszędzie czują się jak w domu. Własnymi siłami nagrali oraz wydali EPkę, którą promowali na trasie po całej Polsce, wystąpili przed jury Must be the Music w X edycji programu, a ich wokalista, Patryk Młodzianowski, w 2 edycji X Factor doszedł do etapu domów jurorskich.

.

ROCK, PUNK ROCK, BIG BEAT, ROCK’N’ROLL | NOBO Zespół NOBO pochodzi z Wrocławia. Gra i tworzy rocka alternatywnego. Debiutancka płyta EP o nazwie NOBO została wydana w marcu 2016 roku. Muzykę zespołu charakteryzuje koncepcyjna myśl. Jest to opowieść o losach człowieka o pseudonimie BODO. Każdy kolejny utwór w trakcie koncertu przeplatany jest zapisami z pamiętnika BODO. Każdy kolejny utwór opowiada następny rozdział w jego historii. Opowiada o przeżyciach, osobach, które spotyka, miłościach i upadkach. Począwszy od singla z płyty pt. „Chory” a skończywszy na ostatnim ( niezamieszczonym na płycie EP ) utworze pt. „Kult” to pełna kontrowersji i metafor historia. Historia, która okazała się nieraz być prawdziwa. Historia, która zostaje w każdym.

 

MUZYKA AWANGARDOWA, ELEKTROAKUSTYCZNA, IMPROWIZOWANA | DMMUSIC+ŻENIA BETLIŃSKI Premiera zespołu miała miejsce w ramach spektaklu Batory_trans (Teatr Polski – Scena na Świebodzkim) w grudniu 2015. Repertuar zespołu stanowi zestawienie skomponowanej wcześniej muzyki elektronicznej, wzbogaconej o akustyczne brzmienie kontrabasu. Główne założenie to ukazanie muzyki pierwotnie ilustracyjnej w nowym kontekście performatywnym. Pozwolenie jej na autonomiczne funkcjonowanie.

 

SOUL, R’N’B, FUNK, GROOVE | FUNK DA SYSTEM Są cudacznym, jurnym i mega seksownym kolorowym składem muzycznym z Górnego Śląska. Nawożeni Funkowym Brzmieniem, na skutek Nieokiełznanej Bujaki pospadali z drzew i wyskoczyli z ziemi. Zagrabieni magicznymi grabkami ich lidera – Funky Farmera – wskoczyli na pokład Funkostatku i wyruszyli w piękny rejs, by popijając turbosok z czarnej porzeczki rozruszać swoją funkową nutą wszelkie buractwo i cebulactwo tego świata. Dobra zabawa, bauns i pląs to ich muzyczna dobra nowina, którą chcą z uśmiechem nieść w najsmutniejsze i najbardziej zamulaste zakątki ziemskiego padołu. Funk Da System to nie tylko nazwa bandu – to przede wszystkim radosny styl życia, pogoda ducha i przesłanie, którego głoszenie stało się ich prawdziwą misją. Mówiąc krótko, niosą ludzkości Owoc z Drzewa Poznania Funku.

 

BLUES, BLUEGRASS | HOT TAMALES Akustyczne trio z głosem kobiecym w klimacie kameralnym. "Pozostaniemy w aranżacjach niedalekich od bluesa, jazzu czy gospel, a jednak okraszonych własną inwencją i wyobraźnią. Nie bez niespodzianek i pozytywnych wrażeń." Tak się do tej pory przedstawiali. Jednak utwory zespołu dawno przestały wpisywać się w te trzy szuflady, wychodząc poza nie. Chwytają za serce pięknymi piosenkami, ujmującą liryką, znajdując w swojej muzyce czas na wiele rodzajów emocji.

 

 

2015

 

PROZA | Zuzanna BuchowskaZajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej w 2011 roku. W 2012 r. w tym samym konkursie otrzymała Grand Prix. W 2013 roku została zdyskwalifikowana na uczelnianym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej za niezrozumienie tematyki – recytowała hymn Związku Radzieckiego z czerwoną wstążką na oczach. W czerwcu 2014 roku dostała się – z piątego miejsca – na grafikę warsztatową na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W lipcu 2014 roku zmieniła zdanie. Obecnie pracuje nad przygotowaniem teczki na krakowskie intermedia. Teczka będzie zawierać sporo prac bawiących się tekstem – m.in. interaktywną fikcję.

PROZA | Łukasz ŻmijewskiZ zawodu i wykształcenia geolog, z zamiłowania – dziennikarz popularnonaukowy i animator kultury. Okazjonalnie poeta, ostatnio coraz częściej prozaik. Jeszcze przed papierowym debiutem. Jego opowiadania spotkały się z ciepłym przyjęciem na stronach internetowych portali literackich, a każde z nich zostało uhonorowane wyróżnieniem bądź nagrodą główną w konkursie na tekst miesiąca.

POEZJA | Aleksander TrojanowskiUrodzony w 1990 student, zainteresowany teorią społeczną oraz literaturą. Ukończył filologię hiszpańską na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie pracuje nad pracą magisterską na socjologii. Pomimo że literatura pasjonuje go od dawna, do tej pory był raczej czytelnikiem. Pisaniem zajął się stosunkowo niedawno. Zaczął od poezji, teraz pisze również prozę. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Zbigniewa Skibińskiego.

POEZJA | Weronika BukowskaUrodziła się w 1992 roku w Olsztynie. Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnym Olsztynku. Pierwsze wiersze powstały, kiedy miała 11 lat. Później wiersze były publikowane w szkolnym wydawnictwie w Gimnazjum w Olsztynku, a także zostały wyróżnione na ogólnopolskim konkursie poezji. Następnie na poetyckiej mapie jej życia zapadło milczenie. Ukończyła Liceum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie, a także uzyskała tytuł licencjata w kierunku Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Pisała dla portalu my3miasto.pl. Jej praca polegała głównie na relacjach z wydarzeń kulturalnych.

 
POEZJA | Anna Radecka
Obecna od 1994 roku.
– koordynator projektu/opieka nad słowem pisanym w projekcie UTOPIA
– współzałożycielka i prowadząca młodzieżowej grupy teatralnej Trupa Twórcza

MUZYKA | Moove to pięciu chłopaków, którzy doskonale wiedzą po co są na scenie.
Trafili na siebie nieprzypadkowo. Stworzenie silnego zespołu, w którym od pierwszego dźwięku wiadomo o co chodzi, zawsze było dla nich priorytetem.
Odwiedzili wiele klubów w całej Polsce supportując takie zespoły jak Lao Che i Acid Drinkers. Są laueratami ogólnopolskich przeglądów muzycznych. Tomasz „Titus” Pukacki ocenia MOOVE jako zespół, który cechuje się wyjątkowym skupieniem, świeżością i dojrzałymi kompozycjami. Słuchaczom zapada w pamięć szczególnie brytyjski charakter grupy. W ich muzyce chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, to rock’n’roll, może odrobinę bardziej współczesny.

https://www.facebook.com/mooveofficial

 

MUZYKA | Frankenstein CHILdren FCH to fajna młodzieżowa młoda kreatywna ząbkowicka awangardowa rockowa bezproblemowa czasem lekko w pompke grupa muzycznych chłopaków, którzy pragną jedynie grać. Zespół tworzą: Daniel Moskal – perkusja wokal, Szymon Paczkowski – wokal bass. Wojtek – opieka gitara.

https://www.facebook.com/pages/Frankenstein-CHILdren

 

MUZYKA | Paulina Lenda 22 – letnia wokalistka-autorka tekstów.
Znana za sprawą niepowtarzalnej głębokiej barwy swojego niskiego głosu. Pochodzi ze Świdnicy – małego miasta na Dolnym Śląsku, które zamieszkiwała i gdzie tworzyła. Muzycznie bardzo dużo czerpie z akustyki i muzyki folkowej (wśród Jej największych inspiracji podaje takich artystów, jak: Damien Rice, Alanis Morissette, Susie Suh, Ray LaMontagne, Noah Gundersen, James Vincent McMorrow, Patti Smith (i wielu innych), natomiast za niedościgniony życiowy wzór – Janis Joplin, dzięki której zakochała się w psychodelicznej muzyce/sztuce z lat 70.
i przez którą chciała prowadzić hipisowski styl życia, podróżując i bawiąc się chwilą. Wychowywała się jednak, słuchając czarnej muzyki. Teraz, jedyni czarni artyści, którzy mają duży wpływ na jej twórczość, to m.in. Tracy Chapman, Lauryn Hill (szczególnie Jej akustyczne poczynania), Lizz Wright, India Arie, Erykah Badu. W 2008 r. została odkryta dzięki programowi „Mam Talent”. W pierwszej polskiej edycji tego telewizyjnego show pojawiła się na scenie z coverem piosenki „Ready for love” z repertuaru India Arie. Ten szokujący występ tak dojrzałej 15. latki w telewizyjnym show pozwolił Jej na zderzenie się z muzycznym rynkiem w Polsce. Niestety po kilku latach walki z firmą, która uwiązała Ją niekorzystnym dla niej kontraktem, wyjechała do Londynu, gdzie w tej chwili żyje i tworzy. Po krótkiej przerwie, z pomocą Jarka Zawadzkiego (ze Studia 7.) i Błażeja Domańskiego (producent m.in. płyty DAGADANA), Paulina nagrała swoją pierwszą debiutancką płytę, zatytułowaną WOLF GIRL, która ukazała się 24.04.2014.

https://www.facebook.com/PaulinaLenda/

 

 

2014

PIOSENKI O MIŁOŚCI | „co słychać?” to zainicjowany w 2013 roku przez Tobiasza Hamowskiego i Macieja Żuka zespół nawiązujący do tradycji polskiej piosenki (w zakresie warstwy muzycznej i tekstowej). W oparciu o tę ideę powstały piosenki o miłości, napisane prostym językiem, zagrane głównie na ukulele, harmonijce ustnej czy gitarze akustycznej – te instrumenty stanowią trzon dźwiękowy większości utworów. „co słychać?” to po prostu kilka piosenek o miłości, dziewczynach, kosmosie i o tych kilku innych rzeczach, o których myśli się na krótko przed snem. Zespół tworzą muzycy z Wrocławia i Krakowa: Maciej Żuk – wokal, ukulele, harmonijka | Grzegorz Bartkowicz – wokal, gitara akustyczna, ukulele | Tobiasz Hamowski – wokal, melodyka

https://pl-pl.facebook.com/cos.slychac
https://www.youtube.com/user/TheCoSlychac

PUNK, ROCK’n’ROLL | WeArtists to muzyczne trio działające w Brześciu na Białorusi. Formacja powstała w we wrześniu 2013 roku. Muzycy mają na koncie jedną płytę pt. „Everything is fine, nobody is happy”., którą nagrali sami w domu. Na polu muzycznym trio tworzy przebojową i energetyczną mieszankę, którą sami określają jako Punk-Rock n Roll. Inspirują się na współczesnych zespołach brytyjskich oraz na zespołach amerykański z lat 70-tych. Skład: Alek Kaptsevich – wokal, gitara | Vladimir Milevsky – gitara basowa | Romano Erafficci = perkusja, drugi wokal

https://weartists.bandpage.com/

 

2013

 

POP, ELEKTRONIKA | Scoffers to wrocławska grupa muzyczna powstała w grudniu 2011 roku. Początkowo w skład zespołu wchodziło 5 osób, a w zestawie czekały na odbiorców skrzypce, saksofon, gramofony, syntezator, dwie gitary i nietuzinkowy głos wokalistki. Zespół po kilku miesiącach od powstania wszedł do studia w skutek czego 10. Maja 2013 roku ukazała się ich debiutancka płyta. Ich koncerty to porządna dawka energii i doznań wizualnych. Skład: Joulie Fox – wokal, gitara | Michał Pankowski – gitara | Filip Laszuk – perkusja | Kuba Kaczor – bity | Grzegorz Quaglia – syntezator | Jarek Dobosz – gitara basowa

http://www.myspace.com/scoffersband

FUNKED up ROCK | Naczynia połączone to muzyczna formacja szturmowa, której celem jest podbicie terytorium umysłowych wielbicieli różnorakich muzycznych brzmień. Ta pochodząca z Wrocławia, nieprzewidywalna banda najemników, dokonuje całkowitej destrukcji polskich scen klubowych bez przerwy od stycznia 2009 roku. Siedmiu śmiałków z różnymi muzyczno – militarnymi gustami tworzy mieszankę wybuchową – od funku przez tradycyjnego rocka, aż po psychodelię. Skład: Maciej Rębilas | Rafał Janiszewski | Witek Sikora | Andrzej Sapiński | Przemek Klisik | Paweł Kałwak

 

www.facebook.com/naczynia.polaczone

ROCK, FUNK | Boso zaczęło chodzić jesienią 2010. Pop, funk, reggae, blues, rock, soul plączą się im ciągle między nogami.Boso to miłość i miłość do muzyki, emocje, koncerty, ludzie, kobiecy wdzięk, urok, chęć życia, energia i jeszcze trochę miłości, grono bab ze szczyptą facetów w proporcji 4-do-2. Muzyka zaś po równo o jednych i o drugich – kontrasty, huśtawki i rozważania. O tym, że zwykle jest dobrze i nie zawsze  jest źle, o tym, że nawet jak trudno iść – iść trzeba. Zespół z Łodzi, Zgierza i okolic znalazł ciepły kąt w Miejskim Ośrodku Kultury. Skład: Julia Szwajcer – wokal główny | Paulina „Lokers” Ośmiana – wokal wspomagający | (H)Ania Bielecka – wokal wspomagający | Alicja Grzelak – gitara | Michał „Zakwas” Pietrzak – bas | Artur „Sernik” Pędziwiatr – perkusja

 

https://soundcloud.com/zespolboso

http://boso.bandcamp.com/

http://zespolboso.pl/

BIG – BIT | Katedra – to wrocławski zespół – nietypowy pod każdym względem.1239765_581924108532232_508595499_nŁączy wpływy rocka progresywnego, polskiego big-bitu i współczesnej rockowej psychodelii. Wszystko to okrasza tajemniczymi tekstami w języku polskim. Wnętrza gotyckich katedr to miejsca niezwykłe, stąd też grupa stara się swą muzyką stworzyć unikatowy nastrójwobec którego nie będzie można przejść obojętnie. Ponadto Katedra to finalista 5. Edycji „Must Be the Music – Tylko Muzyka”. W półfinale grupa wykonywała utwór Czesława Niemena „Jednego serca”, w finale zaś zaprosiła na łąki utworem „Zapraszamy na łąki”. Skład: Fryderyk Nguyen – gitara, wokal | Maciej Ryszard „Jim” Stępień – gitara basowa, wokal | Michał Zasłona – instrumenty klawiszowe, chórki | Paweł Drygas – perkusja | Teresa Grabiec – chórki | Kasia Radoń – chórki

https://soundcloud.com/zesp-katedra

http://katedra.bandcamp.com/

 

2012

01 FAIRYTALE-SHOW-04-fot.-LINDA-PARYS

ROCK, BLUES | FairyTale Show – Zespół narodził się latem 2011 roku. Tworzą go cztery różne osobowości. Wielbiciel wiejskich krajobrazów, niepoprawny marzyciel, wrażliwy kuglarz i gość uwielbiający koszulki remanówki – to skład, z którego nie mógł nie powstać nietuzinkowy zespół. Członkowie tworzą muzykę jakiej sami chcieliby słuchać. Grają rocka, lecz na próżno wpisywać go w jedną estetykę muzyczną.  W połączeniu z różnorodnymi tekstami daję to mieszankę wybuchową. Elementem łączącym jest energia i żywiołowość na scenie. Dlatego od swojego powstaniz FTS ciągle koncertuje. We wrześniu 2011 roku zespół nagrał swoje pierwsze demo „Artysta Dadaista”. W roku 2012 zwyciężył w VII edycji organizowanej przez Polskie Radio Wrocław „Muzycznej bitwie”, został laureatem przeglądu „Zagrać każdy może” (wrocławski klub Anima) oraz dostał się do finału studenckiego festiwalu Faza w Katowicach, finału Festiwalu Around The Rock oraz finału Jeleniogórskiej Ligi Rocka i półfinału Koz All Festival. Skład: Tomasz Grządkowski – gitara, wokal | Michał Mazur – gitara, wokal | Adam Gleń – bas | Michał Paczkowski – perkusja

 

www.fts.art.pl
www.facebook.com/fairytaleshow
www.myspace.com/fairytaleshow

HIP HOP, REGGAE | Plądrofoniks – Zespół został założony przez przyjaciół i współlokatorów – Piotrka i Adama jesienią 2011 roku we Wrocławiu. Zespół ma nadzieję, że jego pierwszym osiągnięciem będzie wygrana na festiwalu Fama. Skład: Piotr Kasprzyk – MC | Adam Ludkowski – MC/Producent | Piotr Skorupski – DJ

 

www.pladrofoniks.muzzo.pl
www.facebook.com/Pladrofoniks

TEATR, KABARET | Barbara Gałczyńska – W latach 2003-2008 aktorka amatorskiego Teatru Okna (Stalowa Wola) – udział w spektaklach: „Hotel Palace” na podstawie tekstów Rolanda Topora, „W oparach absurdu. Opowieść o kabarecie” na podstawie tekstów Zielonego Balonika, Czarnego Kota oraz tekstów Witkacego, „Ławeczka” Aleksandra Gelmana. Brała udział w koncertach, m.in.: w recitalu piosenek retro w krakowskiej Jamie Michalika, benefisie Konrada Mastyło (Stalowa Wola),  z zespołem Orange The Juice – w koncercie piosenek na podstawie tekstów Rolanda Topora (MDK, Stalowa Wola). Osiągnięcia artystyczne: II miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepszy monodram (Rzeszów 2007), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim na szczeblu wojewódzkim w kategorii Poezji Śpiewanej (2008).

 

2011

02 Clock Machine fot Slawomir Ryfczynski 14

ROCK, FUNK | Clock Machine – Zespół z Krakowa założony w 2009 roku. W roku 2011 grupa podpisała kontrakt z Universal Music Polska, po czym wyruszyła w jesienną trasę koncertową z zespołem Coma. Twórczość zespołu została doceniona na wielu festiwalach: główna nagroda na przeglądzie kapel rockowych w Wadowicach 2011, główna nagroda AGH Small Poland Festival 2011, Nagroda Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2011, II miejsce w konkursie Empik Make More Music, kwalifikacja do finału Przystanku Woodstock, udział w konkursie WoW Orange Warsaw Festival. Muzyka Clock Machine to wysmakowana mieszanka wielu stylów porywającej muzyki, od funky po progresywnego rock’a, osadzona na bujającej sekcji, doprawiona potężnym brzmieniem gitary i niespotykanym głosem Igora Walaszka. Clock Machine to pięciu facetów oddanych w 100% muzyce. Czterech chłopaków chwyciło za instrumenty by zniszczyć wasze szare życie. Rock’n’roll bez wyrzutów sumienia może odejść na emeryturę, nadchodzi Clock Machine. Są młodzi, przystojni i bezkompromisowi. Wychowani na krakowskich przedmieściach pną się do miejsca, z którego droga prowadzi już tylko w dół. Tacy są. Skład: Igor Walaszek – voc | Michał Koncewicz – git | Kuba Tracz – bas | Piotr Wykurz – drums

 

www.facebook.com/ClockMachinepl
www.myspace.com/clockmachine

BLUES, JAZZ, PIOSENKA | Blueberry Band – Zespół rozpoczął działalność w 2009 roku, aby uformować się ostatecznie jesienią 2010 roku. Muzyka jaką grają to mieszanka rocka, bluesa, funk’u, pop’u, a nawet reggae, wzbogacona dźwiękami harmonijki. Nie zamykając się na inne ciekawe rytmy, starają się przekazać publiczności jak najwięcej pozytywnych emocji, dlatego też ich koncerty cechuje niesamowita, energetyczna atmosfera. Grają zarówno nasz autorski materiał jak i znane covery (polskie i zagraniczne). Występowali na jednej scenie z wspaniałymi muzykami takimi jak: Leszek Możdżer, Alicja Janosz, Bartek Miarka, Bartek Niebielecki, Jarek Treliński. Najważniejsze osiągnięcia: I miejsce we Wrocławskim Festiwalu FAMA 2011, udział w ogólnopolskim Festiwalu FAMA w Świnoujściu 2011, II nagroda za najciekawsze wykonanie utworu Tadeusza Nalepy i wyróżnienie dla najlepszego perkusisty na XXII Festiwalu „Blues nad Bobrem” im. Tadeusza Nalepy, wydanie autorskiej Ep-ki zespołu (2012), koncert w strefie Euro (Wrocław 2012). Skład: Piotr „Kubek” Kubas – wokal, gitara, harmonijka | Filip „Sekczens” Sekieta – gitara | Józef „Joseph” Wąsala – bas | Michał „Bandaż” Bednarz – perkusja

 

www.facebook.com/BlueberryBandPL
www.myspace.com/bbbandpl

HIP-HOP, REGGAE | Funky Carnivale – Funky Carnivale to zespół złożony z młodych wrocławskich muzyków. Styl grupy oprócz hip-hopu silnie związany jest z muzyką jazzową i funky. Ich atuty to profesjonalizm, wyjątkowe umiejętności a także nieskończone pokłady energii, co w połączeniu ze zdobytym doświadczeniem sprawia, że każdy koncert z ich udziałem staje się niezapomnianym przeżyciem. Tworząc muzykę staramy nie ograniczać się do jednego nurtu. Bywa to jednak kłopotliwe. Nierzadko po zagraniu w salonie na piętrze solówki Johna Coltrane’a, musimy znosić instrumenty do piwnicy, żeby poćwiczyć bity z drugiej płyty Tribe C.Q. Pociągają nas groovy funkowych klasyków, ale czym byłyby one bez szczypty nowojorskiego klimatu lat 90-tych? Zapraszamy do poznania naszej definicji podróży w czasie. Przez trzy lata istnienia zespołu zdołaliśmy poznać muzykę, której tworzenie sprawia nam największą przyjemność, z czego relacje na żywo staramy się przekazywać tak często jak to tylko możliwe. Nazywamy się Funky Carnivale. Gramy RAP. Do tej pory na swoim koncie mamy jedno wydawnictwo „EP” będące próbką naszej twórczości. Po więcej zapraszamy na nasze koncerty! Skład: Adam a.k.a. Longer – wokal | Krzysztof Błach – inst. klawiszowe | Paweł Musiałkowski – gitara | Piotr Tokarczyk – bas | Dawid Pawlukanis – perkusja

 

www.funkycarnivale.pl
www.facebook.com/funkycarnivale

TEATR | Grupa 90′ – Grupa składa się z czterech słuchaczek Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Jest inicjatywą dość spontaniczną i świeżą. Spektakl “Pokaż mi” jest próbą zdefiniowania poglądów młodego człowieka na otaczającą go rzeczywistość. Skład: Anna Galek – aktorka | Marta Kmiecik – aktorka | Dominika Śniegocka – aktorka | Maria Kapała – reżyser

TEATR | Paulina Mankiewicz – Absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Przez dwa lata w tej szkole udoskonalała swój warsztat aktorski, prezentując się w wielu spektaklach, powstałych właśnie w Studium. Od roku 2011 jest studentką dziennikarstwa muzycznego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.

 

2010

03 Przeciwziemia fot. O. Braciszewska

ROCK, BLUES, FUNK | Przeciwziemia – (dawne F* TO SAY)  Muzyczne zapiski z podróży, w którą wyruszyliśmy w 2009 roku we Wrocławiu…Długo poszukiwaliśmy swojej dźwiękowej niszy, odkrywając w końcu nie skolonizowaną Przeciw-ziemię. Starożytni filozofowie uważali ją za naszą bliźniaczą planetę, stale zasłanianą przez Słońce. Jej (nie)istnienia nigdy nie udowodniono. Wszystko jest tam tak samo, tyle że na odwrót. Wybraliśmy tę nazwę, bo lubimy miejsca, w których nikt jeszcze nie był. Nawet, jeśli ciągle nie istnieją. Zwłaszcza w muzyce. Od akustycznego rocka, poprzez inspiracje orientem i grungem, po jazzowe eskapady w wykonaniu sekcji rytmicznej. Metoda to eksperyment. Mieszanie konwencji i gatunków wysokiego ryzyka. Dopełnieniem muzyki są teksty piosenek, inspirowane autentycznymi historiami, wygrzebanymi z zakamarków dekadenckiej psychiki. Cierpiąca na tafofobię (lęk przed przebudzeniem się w grobie) tytułowa Fryderyka, obmyśla (prawie) niezawodny plan ewakuacyjny z trumny. Friederike Kempner, niemiecka poetka, będąca pierwowzorem postaci, od ponad stu lat spoczywa na wrocławskim Starym Cmentarzu Żydowskim. Równie wzorowany na prawdziwej postaci bohater Kanibala to z kolei szczególny wielbiciel kobiecych wdzięków, który wykazuje specyficzne skłonności kulinarne i nie zawaha się im ulec. W poszukiwaniu zaginionych dźwięków. Nadal bez stałego adresu. Ciągle w drodze na Przeciwziemię. Skład: Bartek Sobieraj – wokal, gitara | Tomek Jaśkiewicz – bas | Konrad Kościelski – perkusja | Przemek Banaszek – klawisze | Krzysztof Labisz – trąbka

 

www.przeciwziemia.pl
www.facebook.com/przeciwziemia.wroclaw
www.myspace.com/przeciwziemia

JAZZ | gbTrio – Zimą 2009/2010, dwoje studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu z zakładu Jazzu oraz jeden „niezrzeszony” rozpoczynają poszukiwania wspolnego brzmienia, smaku, ulubionych napojów, miejsc spotkań i tym podobnych elementów. Współpraca ukazuje trójce muzyków plastyczną materię która z tygodnia na tydzień przybiera co raz bardziej nieoczekiwane kształty, a kierunki w których podąża nieodgadnione pozostają po chwilę obecną. Efektem czteromiesięcznej pracy okazuje się koncert, który daje jasne światło na dalsze, wspolne działanie trio. Pozaempiryczny poziom przekazu zacieśnia relacje i pozwala śmiało ruszać na poszukiwania „niestrzeżonych ogrodów”, nie zatrzymujmy się więc.

 

www.myspace.com/gbukowskitrio

HIP-HOP, REGGAE | Gadabit – Grupa powstała w 2007 roku i od tego czasu zagrała kilkadziesiąt koncertów w różnych miastach Polski. Zespół słynie z energicznych i przepełnionych pozytywnym brzmieniem koncertów a potwierdzeniem ogromnej charyzmy jest wygrana w ogólnopolskim konkursie Chorzowskiej Rap Reggae Ligi, gdzie główną nagrodą (oprócz pieniężnej) było zagranie koncertu dla wielotysięcznej publiki. Sporym sukcesem był również występ na słowackim festiwalu „Uprising”, gdzie pomimo bariery językowej publika przyjęła grupę naprawdę ciepło, nie pozwalając zejść ze sceny. Grupa cały czas się rozwija, tworząc nowy materiał i udoskonalając brzmienie starszych kompozycji. Zespół miał okazję supportować takich ludzi jak Tede, Peja, Fokus, donGuralesko, Łona&Webber, Kasta, Trzeci wymiar, Afront, Tewu, Grubson, Rahim, Jahbestin, El Da Sensei, Pezet i wielu innych.

 

www.facebook.com/Gadabit
www.myspace.com/gadabit

HIP-HOP, REGGAE | Bethel – Zespół Bethel powstał we Wrocławiu w grudniu 2006 roku, założony przez Grzegorza Wlaźlaka. Początkowo pod nazwą Sacrum skupiał trzy osoby, które połączyła miłość do muzyki i chęć wspólnego tworzenia. Kolejne próby i koncerty przynosiły zmiany w składzie, który w rekordowym okresie tworzyło 11 młodych osób. W tym czasie ewoluowała też twórczość Bethel, cały czas jednak czerpiąc z muzyki reggae i rozmaitych jej podgatunków. Dziś na koncertach Bethel można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie. Zespół najlepiej czuje się właśnie podczas energetycznych występów na żywo i może dlatego wciąż nie nagrał jeszcze swojej pierwszej płyty, za to często koncertuje, zarówno w małych klubach, jak i na dużych plenerowych scenach. Osiągnięcia: III i II miejsce na Rock Style Festiwal w Oleśnicy, Wyróżnienie na Festiwalu Around The Rock w Czerwionce-Leszczynach, W roku 2009 zagraliśmy 41 koncertów, Występ, „Kawa Czy Herbata” w TVP1 (styczeń 2010), Występ w programie „Muzyka jest tylko jedna” w TVP3 Wrocław (01.2010), GrandPrix (FAMA) we Wrocławiu, osobowość i nagroda publiczności (05.2010), Wygrana konkursu REGGAE NA PIASKACH w Ostrowie Wlkp. (07.2010), Honorowy Laureat Festiwalu Fama (Świnoujście 2010), wyróżnienie za wysoki poziom swoich prezentacji. Skład: Grzegorz Wlaźlak – wokal, gitara | Grzegorz Małyga – gitara | Magda Dachowska – bas | Robert Dachowski – perkusja | Marcin Drab – conga, perkusjonalia | Konrad Możdżeń – djembe, darbuka, perkusjonalia | Piotrek Zarówny – trąbka

 

www.bethel.art.pl
www.facebook.com/bethel.reggae
www.myspace.com/bandbethel

TEATR, KABARET | Teatr Forma-Lina – Kolektyw reprezentujący wydział lalkarski PWST Wrocław. Badając kuluary elementarnych dziedzin teatralnych zaczęli eksperymentować z formą, która stała się „ich” teatrem. Przekazując swoje aspiracje widzom, aktorzy starają się przekraczać kolejne granice swoich umiejętności. Na Famie zaprezentują etiudę animacyjna „Życie jest piękne”.

TEATR, KABARET | Kabaret Que Monada – Kabaret istnieje od listopada 2009, dotychczas występował w Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy SKIBA we Wrocławiu.

 

2009

04 who knows fot. tomasz stokowski

ROCK | Who Knows? – Skład zespołu to mieszanka muzyki alternatywnej, progresywnego rocka i hard rocka. Zespół powstał w 2008 roku. Po kilku spotkaniach zaprezentował się w chrzanowskim przeglądzie zespołów rockowych, gdzie zajął trzecie miejsce. Miesiąc później wystartował w przeglądzie w Trzebini, zdobywając tam pierwsze miejsce i nagrodę w postaci realizacji nagrania demonstracyjnego. Pierwszy materiał zespołu który można usłyszeć na stronach serwisów MySpace oraz Muzzo.pl. W 2009 roku grupa zajęła III Miejsce przeglądu zespołów muzycznych w ramach FTS Katowice, I Miejsce warszawskiego przeglądu Łódźstock. Z pośród 333 zespołów z całej Polski zostali zakwalifikowani do półfinału Festiwalu w Węgorzewie (skład komisji: Paweł Kostrzewa, Mariusz Owczarek i Romuald Jakubowski). Zespół wygrał regionalny przegląd FAMA we Wrocławiu w kategorii Rock. Poza udziałami w konkursach grupa pracuje również konsekwentnie nad nowym materiałem.

 

www.myspace.com/whoknowspl

HIP-HOP, REGGAE | StarGuardMuffin – Brzeska formacja muzyczna, wykonująca szeroko pojętą muzykę reggae. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno utwory rootsowe, jak i nowoczesne brzmienia, np. dancehalle. Zespół składa się z młodych, ambitnych muzyków, czerpiących przyjemność z każdego koncertu. Pasja realizowana przez dźwięki i masa pozytywnych wibracji udziela się słuchaczom, bez względu czy jest to plener dla kilkutysięcznej publiczności, czy klubowe reggae-party wraz z DJ’em. Ważne wydarzenia: I miejsce na Rock Reggae Festiwal Support 2008, Wyróżnienie na Międzynarodowych Konfrontacjach Muzycznych „Muzyczna Jesień” 2008, I miejsce na Festiwalu Form Muzycznych Wrocław 2008, Grand Prix na wrocławskiej FAMIE 2009, I miejsce na II Dniach Młodzieży w Dobrym Mieście 2009, „Ziemia obiecana” (EPka wydana własnym nakładem, 2009).

 

www.starguardmuffin.art.pl
www.facebook.com/starguardmuffin
www.myspace.com/starguardmuffin

HIP-HOP, REGGAE | Esencja – Dwóch dwudziestoletnich MC prosto z najbardziej funkowego miasta, czyli z Wrocławia. Razem nagrywają od 2005. Właśnie skończyli nagrywać drugą płytę o tytule „Ciąg Dalszy LP”. Premiera miała miejsce w marcu 2009.

 

www.esencja.org
www.myspace.com/esencja

HIP-HOP, REGGAE | Inkaust – Inteligentny rap. Hip-hop dla intelektualistów… Zespół został założony w 2005 roku przez dwóch Mc’s: Maku z Bielawy i Emeste z Ząbkowic Śląskich. Od 8 lat mieszkają i nagrywają we Wrocławiu. Obecnie Inkaust zakończył pracę nad swoim drugim albumem „Doba”. Premiera płyty miała miejsce w sierpniu 2009. Inkaust… czy jesteście gotowi?

 

www.myspace.com/inkaust1

JAZZ, PIOSENKA | Freeway Quartet – Nazwa zespołu (ang. Freeway) jest symbolem wolności, miejsca, gdzie w krótkim czasie dużo sie zmienia. Grupa stara się być wolna od konwencji, nie szukając nowości na siłę. Zespół współtworzą studenci Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Członkowie Zespołu byli uczestnikami wielu warsztatów muzycznych w kraju i za granicą. Gitarzysta Marcin Kużdowicz jest laureatem 3 miejsca Studenckiego Konkursu Instrumentalnego”Fryderyk Chopin” Zielona Góra 2006 w kategorii jazz. Freeway quartet jako jedyny zespół jazzowy brał udział w VI Festiwalu Form Muzycznych we Wrocławiu.

 

www.facebook.com/freeway.quintet.1
www.myspace.com/freeway007

JAZZ, PIOSENKA | Nail Quartet – To jeden z niewielu jazzowych zespołów w Polsce, w którego skład wchodzą wyłącznie kobiety. Od początku powstania grupa budzi żywe zainteresowanie publiczności i mediów. Środowisko jazzowe szybko dostrzegło zdolne instrumentalistki – latem 2008 podczas międzynarodowych warsztatów perkusyjnych Krzysztof Przybyłowicz (współpracownik Michała Urbaniaka, Jarosława Śmietany, Krzesimira Dębskiego) zaprosił Nail Quartet jako support dla swego Tria. W 2008 roku Nail Quartet zostały finalistkami Krokus Jazz Festival (przewodniczącym Jury był Wojciech Karolak). Po konkursie Jazz Forum opisało Nail Quartet jako „zespół grający elektryczny jazz w stylu Steps Ahead i Yellowjackets”. Podczas ich koncertu promocyjnego w grudniu 2008 jako gość specjalny wystąpiła Lidia Kopania, reprezentantka Polski na Eurowizji 2009, laureatka I nagrody Festiwalu Top Trendy 2006, wokalistka nagrywająca dla wytwórni EMI. Koncert okazał się ogromnym sukcesem – prestiżowy klub Blue Note wypełnił się do ostatniego miejsca. Zespół zbiera także pochwały od gwiazd jazzu, takich jak Bob Mintzer (saksofonista Yellowjackets), Jonas Hellborg, Atma Anur czy Martin & Susan Weinert. W maju 2009 zespół zdobył Grand Prix na Przeglądzie Regionalnym FAMA 2009 we Wrocławiu.

 

www.nailquartet.com
www.myspace.com/nailquartet

JAZZ, PIOSENKA | Marta Gałęzka

www.myspace.com/drzewkoo

TEATR | Teatr Sublimo – Grupa powstała w 2008 roku na potrzeby realizacji „Izydora” – spektaklu dyplomowego Kingi Maciejewskiej (reżyseria), kończącego jej edukację w Studium Kształcenia Skiba we Wrocławiu. Twórcy, zachęceni pierwszymi sukcesami, postanowili kontynuować artystyczną działalność. Na FAMIE zaprezentowali fragment „Izydora” – etiudę teatralną „Cztery ściany”, w wykonaniu Gabrieli Donczew i Wojciecha Lipczyńskiego. Widzowie zostali wprowadzeni w chorą rzeczywistość bohaterów – Mimi i Dodo, którzy spędzają czas, oddając się dość perwersyjnym grom, nadającym sens ich wspólnemu życiu. Małżeństwo, rodzaj instytucji społecznej, rezygnuje tutaj z jakichkolwiek relacji emocjonalnych. „Tylko ty jesteś ode mnie słabsza, dlatego cie kocham” – mówi bohater. Próba sił kończy się dla obojga bohaterów tragedią.

TEATR | Teatr Płochy – Autorska grupa teatralna z Wrocławia, która na FAMIE zaprezentowała spektakl „Love Story 2009” (reż. M. Płocha), oparty na „Uśmiechu grejpruta” Jana Klaty. Twórcy wykorzystali fragment, w którym mężczyzna, by zabawić koleżankę, udaje tzw. „buraka” – prymitywa usiłującego poderwać dziewczynę na samochód i kasę. Młodzi aktorzy bezpretensjonalnie i z humorem nakreślili swoich bohaterów grubą kreską, przedstawiając widzom dość smutny obraz współczesności. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kreacja Radosława Cieślika, który podczas wrocławskich eliminacji FAMY został nagrodzony przez jury Nagrodą Specjalną.

TEATR | Karolina Sadowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *